Метод на подробен план на урок стъпка по стъпка. Тема на урока: Помощни алгоритми. Методът на последователното детайлизиране и методът на сглобяване на урока по информатика и ИКТ (9 клас) по темата. Пример за проблем с детайлизиране в две стъпки

ТЕМА: "РАЗКЛОНЯВАНЕ И ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ ПОДРОБНОСТИ НА АЛГОРИТМА"

Цели на урока:

Образователни:

1. запознайте учениците с разклонения екип.

2.покажете пример за проблем с детайлизиране в две стъпки.

Образователни:

възпитание на информационна култура, внимание, точност, постоянство.

Разработване:

1.развитие на самоконтрола;

2.развитие на познавателните интереси

Тип урок: комбинирани

Тип урок: урок за обяснение и първично консолидиране на материала

Оборудване: дъска, компютри, проектор

учебник: Семакин "Информатика и ИКТ" 9 клас

План на урока:

    Организационен момент, проверка на домашните.

    Обяснение на нов материал.

    Практическа част.

    Обобщаване на урока.

    Домашна работа.

По време на часовете

Дейност на учителя

Студентски дейности

Здравейте момчета! Седнете! Днес ще изучаваме алгоритъма за разклоняване.

Проверка на домашните

Разклонителна команда

Нека се запознаем с друг екип на GRIS. Нарича се команда за разклоняване. Форматът на командата за разклоняване е:

Ако<условие>
Че<серия 1>
в противен случай<серия 2>
кв.

Служебната дума kv обозначава края на клон.

Както и преди, GRIS може да проверява само две условия: „има ли предимство?“ или "няма край напред?".<Серия>е една или повече последователни команди. Ако<условие>тогава е вярно<серия 1>, в противен случай -<серия 2>.

Нека начертаем блокова схема.

Такова разклоняване се нарича пълно.

Непълна форма на разклоняване

В някои случаи се използва непълна форма на командата за разклоняване

Например:

ако ръбът е напред
след това завъртете
кв.

Блокова диаграма:

Непълна команда за разклоняване има следния формат:

Ако<условие>
Че<серия>
кв.

Тук<серия>се извършва, ако<условие>справедлив.

Нека направим сравнително сложноотносно грам за GRIS. В този пример ще видите, че използването на метода на прогресивния детайл улеснява решаването на някои "пъзел" проблеми.

Пример за проблем с детайлизиране в две стъпки

Задача 6. Конструирайте орнамент, състоящ се от квадрати, разположени по ръба на полето. Първоначалната позиция на HRIS е в горния ляв ъгъл, южна посока.

Нека наречем процедурата, която чертае верига от квадрати от край до край на полето, РЕД. Процедурата, която чертае един квадрат, се нарича SQUARE. Първо напишете основното

Програма за орнаменти
рано
направи РЕД
завой
направи РЕД
завой
направи РЕД

завой
направи РЕД
кон

Сега нека напишем процедурите SERIES и SQUARE:

В процедурата SERIES тялото на цикъла съдържа непълен клон. Структурата на такъв алгоритъм може да се нарече по следния начин: цикъл с вложено разклоняване.

ROW процедури.

Компилирането на тази програма изискваше две стъпки за прецизиране на алгоритъма, които бяха изпълнени в следната последователност:

Сега знаете всички команди за управление на графичния изпълнител. Те могат да бъдат разделени на три групи: прости команди; команда за извикване на процедура; структурни команди. Третата група включва команди за цикъл и разклоняване.

Приложение 1.

Нека да преминем към практическата част на нашия урок.

Качете файл ниво C_1

Разработете алгоритъм за придвижване от точка А до точка Б по права линия с начертаване на следа. Разстоянието от А до Б не е известно предварително. Но със сигурност се знае, че зад точка B на разстояние една клетка от нея има стена. Използвайте тази стена, за да завършите движението точно в точка Б: скочете напред, проверете дали има стена отпред и, ако няма стена, тогава се върнете назад и оставете следа.

Качете файл ниво C_2

Разработете алгоритъм за преместване на изпълнителя от точка А до точка Б, преодолявайки три чифта „скачащи“ стени, които се появяват по пътя. Пътеката трябва да се вижда. Използвайте процедурата, за да преодолеете един чифт стени.

Качете файл ниво C_3

Приложение 2

Приложение 3

Приложение 4

Обобщаване на урока, поставяне на оценки.

Домашна работа т.31,

Приложение 1.

Приложение 2

Приложение 3

Приложение 4

| Планиране на урока и материали за урока | 9 клас | Планиране на урока за учебната година | разклоняване

Уроци 16 - 19
разклоняване
Използване на двустепенна разбивка надолу
(§ 7. Разклоняване и последователно усъвършенстване на алгоритъма)
Използване на метода на последователно детайлизиране за изграждане на алгоритъм
Използване на клонове

разклоняване





Разклонителна команда

Нека се запознаем с друг екип на GRIS. Нарича се разклонителна команда. Форматът на командата за разклоняване е:

Ако <условие>

Че <серия 1>

в противен случай <серия 2>

Официална дума кв.маркира края на клона. Както и преди, GRIS може да проверява само две условия: „има ли предимство?“ или "няма край напред?".<серия>е една или повече последователни команди. Ако<условие>тогава е вярно<серия 1>, в противен случай -<серия 2>. Такова разклоняване се нарича пълно. Пример е показан на фиг. 1.11.

Ориз. 1.11. Пълна схема на разклонение

Непълна форма на командата за разклоняване

В някои случаи се използва непълна формакоманди за разклоняване (фиг. 1.12). Например:

Акокрай напред

Чезавой

Ориз. 1.12. Блокова схема на непълно разклоняване


Непълна форма на командата за разклоняване:

Ако <условие>

Че<серия>

Тук<серия>се извършва, ако<условие>е вярно, в противен случай се извършва преходът към следващата команда на алгоритъма след разклонението.

Нека съставим последната, относително сложна програма за GRIS. В този пример ще видите, че използването на метода на прогресивния детайл улеснява решаването на някои "пъзел" проблеми.

Урок 32Един час).

Целта на урока: използването на технология за програмиране - методът на стъпка по стъпка детайлизиране, разработване на подпрограми.

Приблизителен ход на урока: Този урок може да се разглежда като някакъв вид обобщение на технологията на процедурното програмиране, тъй като при решаването на проблеми с подпрограми беше използван методът на стъпка по стъпка детайлизиране. Обсъдете със студентите характеристиките на разработването на доста сложен софтуер, необходимостта от разделяне на задачата на подзадачи, възможността (или дори необходимостта) тези подзадачи да се решават от различни изпълнители, изискванията за такива решения.

Като пример можем да анализираме примера, представен в учебника, докато симулираме работата на екипа за разработка на програма: обсъдете общия план на алгоритъма, съставете програма и инструктирайте учениците да разработят подпрограмни текстове, сравнете получените решения. Не забравяйте да обърнете внимание на необходимостта и важността (!) на процеса на тестване на програмата.

Обобщете урока, като обсъдите системата от основни понятия, въпроси след параграфа.

Домашна работа. §2.2.11, разбийте програмата за проблема: Създайте два едномерни масива с размер N и M, като използвате генератор на произволни числа. Вмъкнете минималния елемент от първия масив след минималния елемент от втория масив (ако има няколко минимални елемента, вмъкнете след първия от тях).

Урок 33Един час).


Целта на урока: систематизиране на знания и умения при разработването на подпрограми и прилагането на технологията за програмиране - методът на поетапно детайлизиране.

Приблизителен ход на урока:

разглобявам домашна работа. Разберете как са разсъждавали учениците, когато са разделяли задачата на подзадачи, кои подпрограми са използвали учениците, за да съставят програмата. Решението може да бъде:

програмаДомашна работа;

Тип mas= масивнацяло число;

вар A, B: мас;

i, k, N, M: цяло число;

процедураСъздаване ( вар X: Коледа; N: цяло число);

вар i:цяло число;

за i:=1 да сен направи X[i]:=Случаен(100)-50;

процедура Print(X:mas; N: integer);

вар i:цяло число;

writeln("Масив:");

за i:=1 да сен направи

функция Nom_Min(X:mas; N: integer):цяло число;

вар i, N_Min:цяло число;

за i:=2 да сен направи

ако X[i]

Тогава N_Min:=i;

Writeln("Въведете броя на елементите в масив 1");

Writeln("Въведете броя на елементите в масив 2");

k:=Nom_min(B, M);

(вмъкване на минималния елемент от масив A след минималния елемент от масив B:)

Зааз:=М надолу към k+1 направи

B:=B[i]; (премести елементите на масив B надясно с 1 позиция)

B:=A; (незабавно вмъкване)

След това можете да решавате малки проблеми по двойки, докато учениците трябва да разработят общ алгоритъм, да разпределят отговорностите за компилиране на подпрограми, компилиране и отстраняване на грешки и тестване на програмата. Например:

1) Създайте два едномерни масива с различни размери. Намерете елементи, които принадлежат както на първия, така и на втория масив.

2) Създайте два едномерни масива с различни размери. Намерете елементи, които са в първия масив, а не във втория масив.

3) Създайте два едномерни масива с различни размери. Намерете елементи, които са във втория масив, а не в първия.

4) Създайте два едномерни масива с различни размери. Намерете максималните стойности във всеки масив. Сортирайте масива с най-големия елемент в низходящ ред.

Обобщете урока, оставете учениците да споделят впечатленията си от работата.

    План на урока (урок) като документ, който е проект на конкретен урок (въз основа на пример в дисциплините от профила на специалността)

В основата си урокът, като основна форма на организация на обучението в класно-урочната система, включва неговото планиране като предпоставка за ефективност.

Според I.P. Podlasom формулата за ефективността на урока включва два компонента: задълбочеността на подготовката му и умението да се провежда. Подготовка на урока - разработването на набор от мерки за организиране на учебния процес, които включват: диагностика, прогнозиране, планиране. И умението за дирижиране, като правило, е свързано с опита на учителя.

Като правило, за да се подобрят тези два аспекта в ефективността на провеждането на занятията, младите учители в образователната институция са длъжни да разработят не само план на урока, но и неговия план-конспект или подробен план на урока, за да осигурят подробното му планиране и подготовка .

Планът на урока традиционно се съставя в системата на ТПОО в много институции на SSE. Към момента няма нормативно утвърдени изисквания на републиканско ниво за задължителното изготвяне на учебни планове (часове) от учителите. Въпреки това, както се вижда от предишните обяснения, подготовката им за класно-урочната система е препоръчителна. Образователните институции, в рамките на прилагането на системата за управление на качеството на образованието, могат да приемат свои собствени стандарти за необходимостта от отразяване на резултатите от конструирането на урок на учителя в документа „План на урока“ и дори в неговата форма.

План на урока (урок) - документ, който е проект на конкретен урок, разработен от учителя за неговото изпълнение и отразява неговата структура и основни елементи. Планът на урока включва дефинирането на крайните цели (задачи) на урока, неговата структура (курс), списък на основните действия на учителя и учениците за овладяване на съдържанието на учебния материал. Примерен формуляр (фиг. 21.1) може да се използва за съставяне на план на урока, който представя основните елементи за описание на съдържанието на урока. Всеки учител, когато проектира урок, въвежда необходимата (обоснована) информация в документа, който се разработва, например името на темата на програмата, формулирането на методическата цел на урока, вида на урока, описанието на материално-техническото оборудване и др.

ПЛАН НА УРОКА

Тема на програмата на урока ________________________________ (брой часове)

Тема на урока ________________________________________________ (брой часове)

Цели на урока:

    образователен __________________________

    образователен _____________________

    развитие ______________________

Ход (етапи) на урока

Подпис на учителя

Ориз. 21.1. Примерен формуляр за план на урок (класове)

При изготвянето на план на урока е трудно да се даде ясна препоръка за детайлизиране на описанието на неговото съдържание. Смятаме, че е необходимо да се опише структурата на урока до степен, която да е разбираема за другите учители и да го отличава от другите класове.

Ходът на урока се описва от учителя в съответствие с неговата структура (структурата зависи от вида на урока, видът зависи от дидактическата цел). В този случай можете да използвате тяхната примерна традиционна структура, дадена в раздел. 14.2.

Описанието на етапите на урока може да се извърши чрез рубрикация ( прил. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) или в технологична карта - таблица, която има строго определени структурни части, които характеризират учебния процес (Приложение 34). Използването му при разработване на план на урока не е задължително. Описание на урочните планове под формата на технологична карта можете да намерите на връзката: Методика на съвременния урок: Методически препоръки по методологията на съвременния урок / Състав: Журавкова Т.К., Скоморохова О.М., Скуратович С.В. / Учебно-методически център за професионално образование на Министерството на образованието на Областния изпълнителен комитет на Могилев. - Могилев, 2007 г. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

Документът „План на урока“ е съставен при изпълнение на основните изисквания за офис работа (Инструкция за офис работа в държавните органи и организации на Република Беларус, одобрена с Указ на Министерството на правосъдието на Република Беларус от 19 януари 2009 г. № 4 (изм. и доп.)).

Планът за открит урок се одобрява от заместник-ръководителя на учебното заведение.

Планът на урока обикновено посочва и неговата дата, номер по тематичен (календарно-тематичен) план, номер на група, специалност, квалификация, за която се провежда. Всяка информация се дава не за увеличаване на нейния обем и следователно за намаляване на ефективността на възприемане на нейното описание, а за детайлизиране на необходимите елементи. Например името на специалността е необходимо, ако дисциплината се чете с различно съдържание за различните специалности, следователно учителят не може да обърка плановете на уроците за тях.

Целите на урока могат да бъдат поставени от различни позиции (вж. раздел 23). Ако учителят е избрал варианта да постави три цели на урока (обучение, образование и развитие или обучение, образование и развитие), всички те трябва да бъдат поставени от една и съща позиция. Възможен е и друг вариант на целеполагане: поставяне на дидактическата цел и задачи на урока като негови части. В този случай се формулират поне три задачи (обучаваща, образователна, развиваща). Учителите, които си поставят цели от позицията на учител, обикновено привеждат и резултатите от урока, за да опишат конкретната очаквана дейност на учениците и съответно им дават задачи за усвояването й и критерии за оценка.

Планът на урока, ако формата му не е одобрена, няма ограничения за обема и детайлите на описанието на съдържанието на урока. Учителят обаче съставя този документ както за проверка от методически служби, така и за рационализиране на собствената си дейност, което е най-важното. Той трябва да помага максимално на учителя при провеждането на урока. Така че учителят трябва да се чувства удобно да го използва.

За компетентно описание на урока е необходимо да посочите неговия тип, тъй като структурата му зависи от това. Когато проектира урок, учителят предвижда времето, изразходвано за всеки от неговите елементи. Времето може да бъде показано за всяка стъпка в плана на урока.

Описанието на етапите на урока се допълва от методите на обучение, които учителят планира да използва, формите на обучение и учебните помагала. Ако е необходимо, тези инструменти се детайлизират (описват) директно в плана на урока (например могат да се посочат планирани въпроси за актуализиране на знанията и т.н.). Има обаче по-подробни форми за описание на съдържанието и организацията на урока.

Планът на урока посочва необходимата логистика или TCO, домашна работа. Планът на урока може да бъде придружен от необходимите дидактически материали (стандартни отговори на задачи от затворен тест, карти със задачи и др.), критерии за оценка.

Трябва да се помни, че има няколко форми за описване на резултатите от проектирането на урок: план на урока, план-конспект, подробен план-конспект, нетрадиционен сценарий на урока, методическа разработка. В това изброяване формите за описание на урока са подредени на базата на нарастваща детайлност на описанието. Въпреки че рамката между тях е доста произволна (ако формата им не е документирана).

Обобщение на урока - подробно описание на урока. Той не фиксира не само структурата на урока, но и учебния материал. Подробният конспект предполага подробно (пълно в сравнение с резюмето) описание на урока.

Методическа разработка е набор от всички материали, които осигуряват урок. Съдържа план или конспект на урока. Текстът дава обяснение на много позиции от методологията за провеждане на урок, методическа подкрепа за урок (или поредица от уроци).

Свързани въпроси: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; П - 18 , 19 .

Тема: "Метод на постепенно усъвършенстване"
Учебна цел: Да се ​​повторят с учениците етапите на решаване на задачи на компютър: формулировка, алгоритъм, метод на математически модел, програма, анализ на резултатите. Въведете концепцията за метода на поетапно усъвършенстване.
Разработване на целта: Развиване на логическо мислене, памет, интерес към темата. Осигуряване на силно и съзнателно овладяване на основите на компютърните науки от учениците.
Възпитайте целта: Култура на поведение, комуникация. Възпитание на информационна култура у студентите. Подготовка на учениците за активен пълноценен живот и работа в информационното общество.
По време на часовете:
1. Орг момент
2. Етапът на поставяне на целта на урока
3. Анкета d / z
Етапи на решаване на задачи на компютър: настройка, алгоритъм, метод на математически модел, програма, анализ на резултатите.
Тест
1. Ясно формулирана последователност от правила, описващи този процес
а) блокова схема
б) алгоритъм *
в) едно от свойствата на алгоритъма
2. Свойства на алгоритъма
а) точност, сигурност, ефективност
б) яснота, разбираемост, ефективност
в) дискретност, сигурност, масовост, ефективност *
3. Разработеният алгоритъм може да бъде фиксиран по няколко начина
а) графика
б) съставяне на уравнения, правила, формули
в) словесно описание, блокова диаграма, на алгоритмичен език *
4. Изобразен е етапът на обработка на информацията
а) правоъгълник *
б) ромб
в) овална
5. Изобразени са условия за проверка
а) правоъгълник
б) ромб *
в) квадрат
6. Във фигура, подобна на овал, пишем
а) вход, изход*
б) формула
в) начало, край
7. Записваме входа на първоначалните данни и изхода на резултата в ...
а) успоредник *
б) квадрат
в) ромб
8. Кои от документите са алгоритми?
а) Правило за правопис на представки, завършващи на z, s
б) Ръководство за телевизионни програми
в) Рецепта за готвене*
d) Инструкции за сглобяване на шкаф, който се продава разглобен *
9. В какви случаи изречението завършва правилно: Алгоритъм е
а) крайната последователност от действия, водещи до желания резултат за всички валидни първоначални данни *
б) инструкции за извършване на действия
в) краен набор от команди, разбираеми за някой изпълнител, чието изпълнение води до уникално решение на проблема
г) програма в машинни кодове
10. Разделянето на алгоритъма на отделни елементарни действия е
а) Дискретност*
б) Сигурност
в) масов характер
г) Решителност
11. Кои от документите са алгоритми?
А) Каталог на книгите в библиотеката
B) Процедура за набиране на международен телефонен номер*
В) Рецепта за приготвяне на лепило*
Г) Стенен календар за текущата година

Проверка: Критерий за оценка: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Обяснение на новата тема:
Успехът на всяка дейност зависи от внимателното планиране. И колкото по-трудна е задачата, толкова по-важна е способността да планирате действията си. Основното в този случай винаги ще бъде ясното определяне на крайните резултати, след това определянето на междинните резултати, без които е невъзможно да се постигнат целите.
Този подход се оказва единственият възможен при компилиране на сложни алгоритми и големи програми за решаване на задачи с помощта на компютър. Този метод се нарича стъпка по стъпка детайлизиране на алгоритми и програми. С детайлизиране стъпка по стъпка алгоритмите се записват като набор от спомагателни алгоритми, които решават спомагателни подзадачи и всяка от тях изисква получаване на определени междинни резултати.
След разработването на основния алгоритъм може да се пристъпи към разработването на алгоритми от „второ ниво“, което от своя страна може да изисква допълнително уточняване. По този начин основният алгоритъм е план за действие, който трябва да бъде изпълнен за постигане на целта, а същността на всяко действие се дешифрира в съответния спомагателен алгоритъм.
Използването на детайлизиране стъпка по стъпка за описване на алгоритми ви позволява ясно, ясно и разбираемо да опишете как да решавате проблеми.
Методът на поетапно детайлизиране улеснява съставянето на алгоритми, тъй като ви позволява да решите проблема на части и да използвате като помощни алгоритми проблеми, които все още не са решени. Тази структура се нарича програмиране отгоре надолу.
Нека разгледаме проблема и съставим алгоритъм, използвайки метода на поетапно детайлизиране.
1. Има 2 кани с вместимост 3L и 8L. Художникът Джин може да изтегли вода от реката във всяка кана, да излее вода от нея и да определи дали водата в каната е пълна догоре. Съставете алгоритъм, като изпълните Джин ще изтегли 7 литра от реката. вода.
2. Изпълнителят може да замени една буква в дума и от смислена дума отново трябва да се получи смислена дума. Напишете алгоритъм за трансформация:
а) думите ГРАДИНА към думата КОТКА;
б) думите ЛЕТИ в думата СЛОН.

5. Етапът на поставяне на D / s: прочетете резюмето, измислете няколко кратки (не повече от 15 команди) програми с грешки, така че в следващия урок да можете да ги отстраните на вашия приятел на бюрото. След като преди това сте докладвали с каква цел сте компилирали тези програми.

6. Етапът на обобщаване на урока.