Логопедични занятия за буквата n. Урок „Звуци N - N. Буква Н. предмет за четене

Мария Борисова
Резюме логопедична сесия"Звуци [n] - [n ']"

Конспект на логопедичен урок по темата: « Звучи Н-Н»

Мишена:

1. Произношение и разграничение звучи Н-Н.

2. Запознаване с буквата З.

3. Звуково-буквен анализ на срички и думи.

4. Изготвяне срички, думи с буква З, четене.

5. Фиксиране на употребата на предлога NA.

Планирайте класове

1. Организационен момент (име, повторете изучаваното звуци)

2. Запознаване с темата – открояване звучи Н-Н от думите: нож, чаша, поднос, конец, чайник.

3. Произношение, характеристика звуци: H-съгласна, твърда, гласна. Hb - съгласна, мека, звучна. Сравнение звуци: N-N.

4. Запознаване с буквата Н. Избор от поредица от букви (работа с изрязана азбука, оформяне на букви от различни материали).

5. Дискриминация звучи Н-Н:

Игра "Направи го звучи меко»

на-ня ан-ан

Възпроизвеждане сричковаредове с промяна акценти:

на-на-на на-на-на

на-на-на на-на-на

на-на-на на-на-на

6. Анализ и компилация от писма: AN, NA, NU, BUT, NI.

7. Маркирайте ги компилирани срички мек звук.

8. Публикуване и четене срички, думи: an, na, us, Nata.

9. Фиксиране на употребата на предлога върху. Съставяне на изречения по картинки по темата "Съдове".

Чайникът ври на ... котлона. Котлетите се пържат в ... тиган. Тенджерата е на ... котлона. Чиниите са на… масата. Момчето слага лъжиците на ... масата. Мама слага супника на ... масата. Съдовете са в шкафа на ... рафтовете.

10. Обобщаване.

Свързани публикации:

Конспект на индивидуален логопедичен урок "Звуци [S], [W]"Резюме на индивидуален логопедичен урок. Звуци "S-Sh" Цели: Да се ​​консолидират уменията за правилно произношение и диференциация на звуците.

Резюме на урока по логопедична подгрупа "Звуци [C], [C ']"Резюме урок по подгрупав старша група на детска градина за деца с OHP Тема: звуци С, СЬ. Лексикална тема"Семейство" Цел: формиране.

Резюме на логопедичния урок „Звуци [c], - [w]. Букви W, S"Тема: Звуци [c], - [w]. Букви Ш, С Цел: да се подобри умението за диференциация [c], - [sh] на ухо, в собствената реч и писмено.

Резюме на логопедичен урок за деца със заекване на възраст 5–6 години „Звуци [C], [C ’]”Конспект на групов логопедичен урок за деца старша групаТема „Звук [С], [СЬ]. Цел: Да научите децата да различават звуци [s] и [s] ;.

Резюме на логопедичен урок за формиране на звуково произношение в подготвителната група "Звуци [X] и [X ']"Тема: Звукове X и Xh. Цел: Да научи децата на правилното, ясно произношение и разграничаване на звуците X и Xh Образователни задачи: Представяне.

Резюме на логопедичния урок "Звуци [L] - [L ']"Конспект на логопедичен урок

Тема: Звукове N - N Буква N.

Комуникация: Научете се да давате сравнително описание на звуците N-N. Научете се да различавате звуците. Научете се да избирате думи, които са противоположни по значение. Работете по предложение. Запознайте се с писмото. Развийте умението за звуков анализ на срички и думи. Въведете правилото за използване на главни букви в имената. Развийте фонематичен слух, памет, мислене и внимание.

Социализация: Да възпитава у децата независимост, способност да работят по двойки, да довеждат започнатата работа до края..

Здраве: Развийте фиксация на погледа, зрително внимание, артикулационен апарат, фина моторикаръце

Методи и техники : инструкции, насърчаване, обяснения, демонстрация.

Оборудване: карти с букви, знаци - символи на звуци, карти със сини и червени цветове, буквата H, проектор.

Образователни области:„Общуване”, „Познание”, „Социализация”, „Здраве”.

Напредък на урока:

I. Организационен момент.

Момчета, гостите дойдоха при нас днес, нека ги поздравим(децата поздравяват)

2. Емоционално настроение.

Радвате ли се да ги видите? Покажете колко се радвате да имате гости(усмихва се на гостите).Много добре! Те не са тук случайно! Гостите искат да видят какво сме научили вие и аз в нашия час по ограмотяване.

Погледни ме, нека повторим правилото на речта с теб:

Всеки ден, винаги, навсякъде

В класната стая, в играта

Да, говорим ясно

Ние не бързаме

3. Съобщение на темата и целта на урока:

Момчета отгатват гатанки:

Какъв е общият звук в тези думи? (N - Nb)

Днес в клас ще говорим за звуковете N - N и ще се запознаем с буквата N.

4. Работете върху нова тема.

а) Акустично - артикулационен образ на звуковете.

Произношение на звукове N, N в хор, индивидуално. Звукови характеристики:

Звук N - съгласен, звучен, твърд

Звук Н - съгласен, звучен, мек

б) Развитие на фонематичен слух

Игра "Повтори"

Na - nya, we - no, well - nu, we - yum, whine - thread, nose - carry, ton - Tonya

в) Произношението на речите.

На-на-на Но-но-но

Бор на хълма. Навън е тъмно.

Ние-ние-ние О-о-о

Няма луна на небето. Запалете огън.

Днес имен ден имат Ната и Нина.

Те подариха на рожденичката чорапи, кънки и палачинка.

г) Свързване на звукове и букви

Буквата H, можете да кажете на всеки,

Много прилича на легло.

Намиране на буква в разделени азбуки.

5. Игра с пръсти "Норка"

бакшиш палец дясна ръкадецата последователно докосват показалеца, средния, безименния пръст и малкия пръст (1, 2). Направете същото с лявата си ръка.

Норка излезе от норка

И отиде при познатата норка.

Влязох в норката на норката,

Не намерих норка в норка.

6. Фиксиране:

а) Очертаване и писане на буква

Момчета, кръгнете буквата около контура и я отпечатайте. (Първо начертайте линия отгоре надолу, след това оставяйки малко пространство, нарисувайте втора линия отгоре надолу, след това свържете две пръчки в средата).

б) Съставяне на срички от разделената азбука и четенето им:

НА НО НИТО НАС ДОБРЕ

в) Звук - анализ на думата Нина.

Оформяне на звуковата схема на думата. Образуване на дума от предварително съставени срички.

7. Гимнастика за очите

Представете си

стигнахме до вълшебната гора. (Движение на очите в кръг).

Колко много чудеса има тук.

Вдясно е бреза в кожено палто. (Движения на очите наляво и надясно).

Отляво дървото ни гледа.

Снежинките се въртят в небето (движение на очите в кръг и по-надолу)

8. Работа по офертата

Съставете изречения, като използвате ключовите думи:

Надя - песни Нина - сън Наташа - кънки

Никита - шейна Марина - чадър Алена - сок

9. Физическа минутка

Пинокио ​​се протегна,

Веднъж наведен, два пъти наведен.

Вдигнати ръце отстрани,

Ключът явно не е намерен.

За да ни вземете ключа

Трябва да се изправите на пръсти.

10. Фиксиране

а) Играта „Намерете допълнителна буква“ (според индивидуалните карти)

Децата намират допълнителна буква. Защо "Н" е излишно?

Детски отговори. Буквата "Н" е съгласна, а останалите са гласни.

б) Играта "Намерете думи със звука" N "

Момчета, измислете думи със звука „N“ или запомнете думи със звуците N - N.

11. Обобщение на урока

С кой звук и буква се запознахме? Какъв е звукът "N"? (съгласна, може да бъде твърда, мека, звучна.) С какви гласни се сприятелява буквата „H“ (A, O, S, U, E). И с какви букви се разбира “H” (I, Yo, E, Yu, I).

Момчета, много ми хареса начина ви на работа. Браво, всички се справиха чудесно.


Максимова Светлана Александровна
MDOU Детска градина "Приказка"

Тверска област, село Спирово.
болногледач

Обобщение на комбинирания урок

за преподаване на грамотност.

Тема: "Звук [n], буква H".

Задачи: - запознайте децата със звука [n] и буквата H;

Научете се да произнасяте правилно звука [n];

Да може да характеризира звука [n];

Развийте фонематичното възприятие, слуховата памет и вниманието

Маркирайте звука [n] в редица звуци, думи, срички.

Оборудване: звънец; плик със снимки, чиито имена започват с буквата Н; пръчки за броене (или пластилин, картон); кутия с гатанки; дидактическа игра "Мястото на звука в думата."

Напредък на курса.

1. Орг. момент.

Момчета, застанете в кръг.

Всички деца се събраха в кръг

Аз съм твой приятел и ти си мой приятел

Да се ​​държим здраво за ръце

И се усмихвайте един на друг

(Звънецът звъни)

Внимание, вълшебното звънче иззвъня и нареди урокът ни да започне. (Децата казват последната дума с учителя).

2. Повторение на знанията.

Дидактическа игра— Кажи една дума.

Момчета, предлагам на всички да играят малко.
- Аз ще кажа думата, а ти трябва да я довършиш.

Домат, ограда, диригент, топка, конструктор.

Момчета, какъв звук вложихме в думите?
(Звук[r].)

Какво знаем за този звук? (Съгласна).

Ако на децата им е трудно да попитат:

Какви са звуците? (Гласни съгласни).

Защо се наричат ​​така? (Отговори на деца).
- Каква е разликата? (Отговори на децата)

3. Запознаване с нов звук и буква.

Момчета, имам красив плик, нека го отворим и да видим какво има вътре.

Назовете какво е на снимката.

Рино помпа Нарцис

Нож за нос

Ножица за чорапи

Момчета, кой е първият звук, който чувате във всички тези думи? (Звук [n]).

Днес ще се запознаем с новия звук [n].

Нека поговорим малко за този звук.

Кажете го [n].

Интензивен език
Натиснете дъвката нагоре
[H] - ще го произнесем високо.

Какъв е звукът: гласна или съгласна?

(Съгласна, защото не можем да я пеем, горните зъби ни пречат).

Физкултминутка.

Игра Бъдете внимателни! »

Момчета, ще произнасям звуци, срички, думи.

Ако чуете звука [n] - пляскайте с ръце, ако не, сложете ръцете си зад гърба.

а) [a, y, n, o, n, m, e, i, s, n].

б) ay, am, an, he, oi, ok, in.

в) нож, вилица, лъжица, помпа, нос, майка, крак, колан, дупка.

Покажете буквата N.

Момчета, искате ли да знаете как изглежда буквата H?

Как изглежда буквата H? (Отговори на деца).

Вижте, "H" - лесно можете да запомните:

Слушай: нож, пила, ножица.

"Н" - в началото на думите чувате ли?

Напишете буквата "N" така:

крак, крак

През

Сложете си колан.

Опитайте се да напишете тази буква във въздуха.

4. Затвърдяване на знанията.

Момчета, за да запомните по-добре буквата H, предлагам ви да направите тази буква от техните пръчици за броене (направете я от пластилин).

Вижте какви прекрасни писма получихме.

Дидактическа игра "Мястото на звука в думата."

Момчета, имам кутия за вас.

Трябва да го отворите и да видите какво има вътре. Но за да се отвори, трябва да назовете думите, в които има звук [H] (Поканете децата да определят мястото на звука в думата).

Момчета, назовахте много думи, които имат звук [n], сега кутията трябва да се отвори.

Вижте, в кутията има пъзели. Да седнем на масите и да играем на играта „Определи мястото на звука в думата“.

Децата се редуват да изваждат гатанки, в чиито гатанки има звук [H]; определяне на мястото на звука в думата.

1) Две халки, два края 2) Черна Ивашка, дървена
В средата на карамфила.риза. Къде ще води носа

(Ножица). Слага бележка там
(Молив).

3) а) Какво се вижда от 4) Двама братя, на един се чукат,
затворени очи? (Мечта) Но не просто ритъм, заедно песни
б) Кое е по-сладко от меда, това пеят. (Барабан).
по-силен от лъв? (Мечта).

5) а) Устройството е малко,
Но такива са невероятни.
Ако приятелят ми е далеч
Лесно ми е да говоря с него.

5. Обобщение на урока.

Камбанен звън.

Момчета, вълшебната камбана звънна, така че урокът ни приключи.

Какъв звук и каква буква срещнахме днес? (Отговори на деца).

Какво ти хареса? (Отговори на деца).

Какво ви причини затруднение? (Отговори на деца).

Сотникова Валентина Николаевна - учител-логопед MADOU "Център за развитие на детето - детска градина№ 33 "Дъга", Губкин, Белгородска област.
Искам да предложа на логопедите резюме на GCD за деца от по-старата група с общо недоразвитиеформационни речи правилно произношениепо темата Мишена:
Запознаване на децата с новия съгласен звук N.
Задачи:
1. Научете се да подчертавате звука H в редица други звуци, срички, думи. Извършване на звуков анализ на сричките АН, НЕ.
2. Подобряване на способността за образуване на съществителни имена родителен падеж. За консолидиране на знанията по темата "Есен", способността да се състави история въз основа на референтни снимки за есента.
3. Развийте слуховото внимание, паметта.
4. Култивирайте независимост, постоянство в постигането на резултати.
Материал:
Звук Н, звукови кубчета, предметни картинки, кукла, цветни моливи
Удар:
1. - Познайте гатанката:
Той живее в горещата долина
Дебел и голям.
Той носи огромен рог
Кой е това? (носорог).
Кой е първият звук в думата носорог? (В думата носорог първият звук е Н).
- Днес в нашия урок ще дойде звукът H. Той иска да се опитате да определите гласния звук H или съгласна.
- Кажете звука Н. Може ли да се пее? (Не).
- Какво му пречи да пее? (език и зъби).
- Езикът се опира в горните зъби и не дава да се пее.
- Гласов звук H, или глух? (Звук H - озвучен).
- Как разбра, че звукът Н е звучен? (Докато произнася, в гърлото звъни звънец).
- В коя риза ще дойде звукът Н? (В синьо, защото звукът H е твърд).
- Звукът N много се радва, че правилно разказахте за него (показва момче - звук N).
- Разкажете отново всичко за звука N (Звук N - съгласен, звучен, твърд).
2. Sound H иска да играе игри с вас.
„Топни с крак“:
Чувайки звука N в думата, тропнете с крак: ноти, макове, мост, чорапи, хляб, къща, носорог, фар, крак, сапун, лък "
„Повторете веригата от срички“
НА - ДОБРЕ - НИЕ
НО - НО - НА
ООН - НУ - ООН
АН - О - НЕ
НИЕ - НУ - НИЕ
NE - NA - NE
3. Извършване на звуков анализ на сричката AN:
- Звукът N ви кани да изложите сричката AN от кубчетата.
Кой е първият звук в сричката АН? (В сричката АН първият звук е А).
- Поставете куба на пистата. Кажи го. Разкажи ми всичко за звука А (гласна звук А).
Кой е вторият звук в сричката АН? (В сричката АН вторият звук е Н).
- Поставете куба със звук Н до А.

- Прочетете сричката (AN).
- Къде е звукът Н в сричката АН? (В сричката АН звукът Н е в края на сричката).
Извършване на звуков анализ на сричката НЕ.
- Звукът N иска да изложи сричката А от кубчетата.
Кой е първият звук в сричката НЕ? (В сричката НО първият звук е Н).
- Поставете кубчето със звука H върху пистата. Разкажете ни всичко за звука N (звук N - съгласен, звучен, твърд).
- Назовете втория звук в сричката НО (Втори звук О).
- Поставете кубчето до звука N. Разкажете ни за звука O (звукът O е гласна).
- Свържете звуците с показалеца на дясната ръка и глас (НЕ).
- Къде е звукът Н в сричката НО (В сричката НО звукът Н е в началото на сричката).
4. Играта "Каква картина е изчезнала":
- Ще покажа снимки, чиито имена имат звука N: ножици, бележки, чорапи, хляб, лък (Логопедът премахва една от картинките).
- Какво липсваше? (Без повече чорапи).
- Нос, ножове, напръстник, нарцис, носорог
- Не е ли? (Рино).
- Кой е носорог? (Носорогът е диво животно от горещи страни).
5. Изразително четене на стихотворението на Маршак
Носорогът се удря с рог,
Не се забърквайте с носорога!
6. Физкултурна минутка
Имаме ботуши на краката си - последователно изпъвайте краката си напред на пръстите
Няма да се намокрим, така че краката скачат на място
Ще тичаме през локвите - тичане на място
Нека побързаме да посрещнем есента - вдигнете прави ръце нагоре
7. Съставяне на история въз основа на справочни снимки за есента.
Логопедът показва на децата кукла.
- Надя си намокри краката, защо? (Защото не нося ботуши).
Защо трябва да носите ботуши? (Защото дойде есента. Защото навън вали студен дъжд).
- Разкажете на Надя за есента (Детски истории за есента въз основа на справочни снимки).
- Есента дойде. Често вали студен дъжд. Пожълтяха листата по дърветата. Започна падането на листата. Прелетните птици летят на юг. Насекомите се скриха в къщите си. Хората берат зеленчуци и плодове.
8. Надя донесе снимки за есента. Те трябва да бъдат завършени и оцветени (Децата рисуват облаци, птици. Рисуват дървета, листа, локви).
9. Резултатът от урока.
- Разкажете ни всичко за звука N (звук N - съгласен, звучен, твърд).
- Нека дадем на Надя думи със звука N.

Тема: Звук (N) и буква (N)

Цел: Подобряване на устната реч, обогатяване на речника.

Задачи:

    Изяснете артикулацията на звука "Н".

    Развивайте фонематичното възприятие, като намирате думи със звука "Н".

    Съставяне на изречения с предлога „на, над“.

    Научете за буквата "H".

Оборудване: топка, огледала, набор от снимки, наборно платно, магнитна дъска, флумастер, молив-печат, лист тъмна хартия, гваш.

Напредък на урока

1. Загрявка за ума.

Къде живеят тези животни и птици? (играта се играе в кръг с топка).

Теле - (в обора)

Катерица - (в хралупата)

Заек - (под храст)

Мече - (в бърлогата)

Лисица - (в дупката)

Врана - (в гнездото).

2. Повторение на миналото.

Артикулационна гимнастика.

Багерът копае земята (упражнение "Чаша")

Строи се нова ЕПК къща.

Етажите са по-високи в него (върхът на езика достига до носа)

Нови заселници ще се преместят в къщата.

3. Нов материал.

Деца, познайте гатанката:

Над гората, над планината

Килимът се разплита.

Винаги е разпръснат

Над теб и над мен

Той е сив, той е син

Той е ярко син. (небе)

С какъв звук започва раят? (отговорите на децата)

    Днес звукът "Н" ни кани на гости. Който намери думите със звука "Н", ще влезе в нашата приказка. (На децата се дават снимки. Те избират тези, в името на които има звук "N"):

Ножици, ваза, чадър, телефон, куфар, диван, чинии, кола…

    Звукът "Н" се радва, че сте намерили думите, в които той живее. Той те моли да ми кажеш как да го произнасям правилно.

( децата се гледат в огледалото, произнасят звука „Н“ и разглобяват артикулацията по схемата: устни-зъби-език-връзки-въздушна струя)

Устните са отворени, зъбите са близо един до друг, езикът е зад горните зъби, гласните струни вибрират, въздушната струя е насочена към върха на езика.

4. Затвърдяване на нов материал.

    Звукът "Н" днес има голям празник - домакинство. Той построи къща на брега на реката. Днес се нанасят нови заселници - това са животни, в името на които има звук "Н". Нека момчета помогнем на новите заселници да се преместят в къщата.

Учителят рисува на дъската триетажна къща с по два апартамента на всеки етаж. На децата се предлагат снимки, използвани в първия етап на урока:

Теле, катерица, мече, лисица, врана.

Детето избира снимка и я поставя в къщата (магнит), като придружава действията си с думите: „Телето ще живее на втория етаж в апартамента отляво ...“

Възпитател: - Всички наши приятели се настаниха в удобни апартаменти. Те ни канят на гости. Но не е обичайно да се ходи с празни ръце на новодома. Хайде, момчета, ние ще изберем подаръци за нашите новодошли. Но тъй като нашият урок се провежда в страната на звука „N“, тогава подаръците трябва да бъдат с този звук. Моля избери.

Учителят поставя снимки върху наборното платно със и без звука „Н“: ножици, телефон, тенджера, диван, ваза, кола, куфар, чадър, замък.

Децата избират предмет със звука "Н" и го дават на новодошлия.

Например: - Ще дам диван на катерица, която живее на втория етаж вдясно

(снимката с изображение на подаръка е поставена така, че да не се вижда артикула - приложено обратна страна)

След като всички подаръци са раздадени, учителят моли децата да си спомнят на кой етаж се е установил гарванът и какво му е подарено.

(Предложен отговор: -Вороненок се настани на третия етаж вляво. Дадохме му чадър).

    Работа върху подготовката на изречения с предлозите "върху", "над".

Снимките, отразяващи "новите заселници", се премахват. Децата трябва да видят всички "наематели" на къщата.

Учителят задава въпроси:

Кой живее в нашата къща на приземния етаж? (на втория етаж? на третия етаж?)

Децата отговарят с подробно изречение, като използват предлога „на“.

(- Катерица и заек живеят на първия етаж.)

Кой живее над заека? (мече, теле, катерица)

Децата отговарят с подробно изречение, използвайки предлога „горе“.

(- Над заека живее катерица).

Физкултурна минута

А сега ще се превърнем в животни и птици. Вашата задача не е лесна: слушайте ме внимателно и изобразете животно или птица.

Какви звуци издава гарванът? (кар-кар-кар.)

Да се ​​превърнем във врани и ... да полетим. (Ръцете отстрани и със звуците на кар-кар-кар децата изобразяват летящи гарвани.)

Какви звуци издава жабата?(Какво-ква.)

Ние се превърнахме в жаби и скачаме като тях.

И как казва петелът?(Врана.)

И сега сме петли, изправихме гръб, набодихме кичури, имаме ботуши с шпори, показваме ги, показваме се и маршируваме важно.

    Въведение в буквите.

Звукът "N" има сестра - буквата "N" (en). Обичат се много, но единият се чува, а другият се вижда.

Кой може да бъде чут? (Звук "Н")

Кой може да се види? (буква "H")

Запознайте се! Тук е буквата "N".

Буквата "H" е като стълба,

Всички вървим напред

Като стълба, чудотворна,

Зове ни в света на знанието!

5. Заключителна част.