Урок за света наоколо по темата "какво е светът наоколо". Какво представлява околната среда? IV. Физическо възпитание: „Живо и неживо“

Светът около 1 клас.

Какво стана Светът.

Урок 1

Тема: Какво представлява светът наоколо.

Форма на организация на часовете (тип урок): урок с елементи на изследователска и игрова дейност.

Вид на урока: въвеждащ урок, урок за запознаване с нов учебен предмет.

Цели на урока:

    Усвояване на първоначалните идеи за предмета "Светът около нас", за обекти на жива и нежива природа.

    Създаване на условия за формиране и развитие на психични функции, способности, мотивационни нагласи, творческо изследователско мислене чрез включване в активна образователна и изследователска дейност

    Формиране на морални и волеви качества, способност за контролиране на поведението в учебни ситуации.

Основни понятия: околният свят: светът на природата, светът на нещата, светът на хората.

Метапредметни връзки: околният свят, изкуство.

Ресурси: ученически тетрадки, учебници, цветни моливи, 3 снимки на града, подводния свят и момиче край езерото; ремаркета и обекти от природата, вещи, хора.

Планиран резултат от обучението, вкл. Формиране на UUD:

    Да имаме идеи за света около нас, за обекти от жива и нежива природа, да даваме приблизителни отговори на въпроса: „Защо е необходимо да изучаваме света около нас?“,

    Зная отличителни чертиобекти на живата и неживата природа.

    Да може да прави прости наблюдения, да сравнява обекти от жива и нежива природа, да дава отговори под формата на кратко изречение на прости въпроси от учител или приказен геройда могат да следват инструкциите на учителя.

    Умейте да си сътрудничите с другарите по най-простия начин Ролева играи водете прости разговори.

1. Личен UUD: формиране на интерес към нов предмет, определяне на необходимостта от изучаване на света, в който живеете;

2. Нормативни УУД: организация на работното място според указанията на учителя; ако е възможно, оценете своята работа и работата на приятел; определя плана за изпълнение на задачата под ръководството на учителя.

3. Когнитивна UUD: ориентирайте се в учебника и работна книга; сравнявайте обекти, предмети: намирайте общо и различие; групиране на предмети, обекти по съществени признаци; възпроизвеждат чутото, определят темата на урока; правят заключения под ръководството на учител.

4. Комуникативна UUD: участвайте в диалога в урока, отговаряйте на въпросите на учителя, формулирайте въпрос по въпроса, който ви интересува; слушайте и разбирайте речта на другите.

7. Рефлексия. Персонален UUD

Сформиран UUD

Дейност на учителя

Студентски дейности

1. Организационен момент

Комуникативен UUD

Учителят поздравява децата, приема поздравите им с усмивка и с помощта на малко дихателно упражнение облекчава евентуалното напрежение. Подготовка на деца

УЧИТЕЛ. Добро утро деца! Нека заедно да се подготвим за урока - вдигнете ръцете си нагоре, в същото време поемете дълбоко въздух, задръжте ръцете си нагоре за няколко секунди и след това рязко ги спуснете надолу, докато правите лек наклон напред и дълбоко издишване. И сега всеки ще седне, както ще му е удобно да работи в урока.

Децата радостно поздравяват учителя, направете дихателна гимнастикаи сядат на работните си места. В същото време те заемат удобна, но приемлива поза за учене.

2. Актуализиране на опорни знания.

Персонален UUD

Тренировка за реч. Учителят въвлича учениците в диалог.

- Кой мислите, че ще бъде ваш помощник в урока?

Подсказка за гатанка.

Ето го първият помощник:
Той е умен и е лоялен
В урока на бюрото ще легне
Вижте, той ще ви каже всичко!

Как се казва нашият учебник?

Това е името на предмета, който ще изучаваме.

Въведение в работната тетрадка.
.

Учител, другар, у дома, майка.

Това е учебник!

Светът.

Децата го вземат в ръце, разглеждат корицата.

3. Целеполагане и мотивация.

Регулаторен UUD

-Нека да поговорим за това, което ще бъде обсъдено в първия ни урок за света около нас.

-Каква е околната среда?

Защо трябва да го изучавате изведнъж?

4. Откриване на нови знания от децата

Когнитивна UUD

Персонален UUD

УЧИТЕЛ. А сега, нека използваме нашия първи помощник - отворете урока на страницата. Нека разгледаме по-отблизо илюстрацията.
Учителят чете стихотворението.
УЧИТЕЛ.
Огледай се наоколо, приятел!
Виждаш реката, гората, поляната,
Птичи ята, самолет,
Какво отиде на полет.
Небе, вятър, облаци,
Пак река, поляна река!
УЧИТЕЛ. Започваме да изучаваме нов предмет - "Околен свят". Погледнете отново снимката, погледнете през прозореца, огледайте се, помислете и кажете какъв е светът около вас? Какво и кой е част от околната среда?

СТУДЕНТИ. Светът около нас е това, което ни заобикаля, което е около нас. Това са различни същества и предмети, животни, небе, облаци, дървета, къщи, хора.
УЧИТЕЛ. Добре момчета! Много добре! И искам да се научиш да наблюдаваш света около себе си, да го изучаваш и изследваш.

В урока за света около нас ще научим защо денят следва нощта? Колко дни в годината? Защо сезоните се сменят? Колко разнообразни са растенията и животински святЗемята? Защо е важно човек да живее в семейство? Какви чудеса могат да се направят човешки ръце?

Играта е пътешествие.

1 ред отива към гората.

2 ред отива към подводния свят.

3 ред за разходка из града ни.

-Избройте природните обекти, които сте видели там?

- Едно, две, три - върна се от пътешествие. Вие, момчета, се оказахте много наблюдателни, така че назовахте много предмети в света около вас.

Нека обобщим първия резултат.

-Какво изучава предметът "Околен свят"?

Учениците отварят учебниците си и разглеждат снимките.

Светът около нас е това, което ни заобикаля, което е около нас. Това са различни същества и предмети, животни, небе, облаци, дървета, къщи, хора

Учениците могат да изброят няколко елемента около тях.

1-ви ред: момиче, езерце, патица с патета, дървета, трева.

2-ри ред: морски звезди, растителност, корали, дъно, вода.

3-ти ред: сграда, площад, цветя, дървета.

Темата за околния свят изучава света на природата, света на нещата, света на хората.

5. Първично закрепване.

Регулаторен UUD

Комуникативен UUD

РАБОТА по учебника на стр. 5Z

Задача: Разделете рисунките на две групи. Обяснете решението си. Можете да използвате намек.

- Избройте елементите на снимката.

На какви две групи бихте ги разделили? Защо?

-Нека се опитаме да дадем пълен отговор на въпроса: Какво представлява светът около нас?

Вариант 1 на отговорите: жива и нежива природа.

Вариант 2: светът на природата, светът на хората, светът на нещата.

Според учебника: светът около нас е това, което е около нас: природата, хората и всичко, което е създадено от човека.

Оценяват се отговорите на децата, които могат по-точно да възпроизведат това определение.

6. Самостоятелна работа.

Комуникативен UUD

Когнитивна UUD

Персонален UUD

РАБОТА в работни тетрадки на стр. 4-5

Задача 1 на стр.4.

-Оцветете това, което принадлежи на дивата природа.

ФИЗКУЛТУКА за очите и ръцете.
УЧИТЕЛ. Свършихме добра работа и вашите очи и ръце заслужават малко почивка. Станахме от работата си, напуснахме бюрата си, вдигнахме дръжките нагоре, свалихме ги. Повтаряме три пъти. Сега нека се опитаме да извършим ротации с ръцете си: напред, назад. Изпънахме ръцете си отстрани, огънахме се в лактите и се завъртяхме: напред и назад, сега разперихме ръцете си отстрани и завъртяхме ръцете си: напред и назад. Сега спуснете ръцете си и разклатете ръцете си малко. Затворете очи, представете си, че сте на брега на нежен топло море, поставете ръцете си в топла вода, извадете четките от водата и се опитайте да отърсите капките. Много добре! Сега нека погледнем по-отблизо през прозореца голямо дървов училищния двор, спрете да гледате дървото, пребройте до 10 на глас. Глоба! Сега затворете очи и пребройте отново до 10.

Децата следват инструкциите на учителя: въртят ръцете си, въртят ръцете си, свити в лактите, въртят и разклащат ръцете си, затварят очи.

РАБОТА на стр.5. тетрадки.

- Обединете рисунките в две групи. Обяснете избора си.

ИГРА "Закачете ремаркета към влаковете."

Жива и нежива природа.

Викам два ученически влака на дъската. Деца от мястото показват своя снимка, влаковете събират ремаркета.

УЧИТЕЛ. Браво момчета! Вярно е, че можем да разделим всички обекти в природата на две големи групи - обекти на живата природа и обекти на неживата природа.

Цветя, пеперуда, смърч, гъби.

Работете по двойки: „Посъветвайте се със съседа си“.

Ястията са нежива природа, други обекти на дивата природа.

Те са активни и независими.

Контролирайте себе си и своите другари по време на играта.

Управление според модела на таблото.

Комуникативна UUD -Какво ново научихте в урока?

На кого му беше трудно? Интересно? Оценка на вашата работа.

Предметът "Околен свят" в начално училищепоставя основите за развитие на познавателния интерес на децата към природни и обществени науки като география и биология, физика и химия, история и социални науки. Този артикул се превърна в преосмисляне и добавяне на предишния училищен курсприродознание. Той е предназначен да научи децата на холистично, рационално разбиране на самия заобикалящ ни свят, в който живеем.

Този тематичен раздел съдържа готови резюмета на уроци, дейности по проекти, интегрирани класове, извънкласни дейностипо света в началното училище. Обхватът на представените теми е много широк. Покрива цялата учебна програма на курса и не се ограничава до нея.

Примери за провеждане на уроци по света - в помощ на учителите.

Съдържа се в раздели:
Включва секции:

Показани са публикации 1-10 от 320 .
Всички раздели | Светът

Методи за критично мислене в уроците по руски език и околния святПриемане на писане на синквини. Промените, настъпващи в съвременно образованиепоставят като приоритет проблема за използването на новите технологии за обучение и възпитание. В уроците по руски език, литературно четене, света наоколо, на етапа на усвояване на нови знания, можете да ...

Разработване на урок за околния свят в 4 клас „Животът на древните славяни в дните на Древна Рус“Предмет. Животът на древните славяни. Понякога Древна Рус. Мишена: образователен: да формира у учениците представа за Древна Рус, руски князе, за живота на древните славяни, тяхната религия; развиващи се: да развие устната реч на учениците, въображението, фантазията, способността за работа с ...

Околният свят - "Пътуване в страната на пътните знаци." Конспект на урока за света около нас с помощта на игрови технологии в 2.4 клас

Публикация „Пътуване до страната на пътните знаци”. Конспект на урока за околните ... " MOU "Старополска гимназия" Светът около нас: използване на урок игрална технологиявъв 2, 4 клас Подготвени и проведени от: уч начално училищеХозяинова Е. В. Цели: 1. Разширяване на знанията на учениците за правилата за поведение на пътя. 2. Култивирайте чувство на уважение към вашите ...

Библиотека със снимки на MAAM

Обобщение на урока за околния свят в 3 клас "Златен пръстен на Русия"Обобщение на урока по темата „Златният пръстен на Русия“ Цел: формиране на основите на гражданската идентичност, чувство на гордост от родината. Задачи: 1. Разширете знанията на децата за градовете на Златния пръстен. 2. Научете се да разпознавате града по основните му забележителности и възпроизвеждайте в ...

Тест около света "Мъдър избор", 4 клас, околен свят, UMK А. А. Плешакова, М. Ю. Новицкая ("Перспектива") Тест "Мъдър избор" 1. През коя година се проведе кръщението на Рус? а) през 862 г. б) през 1157 г. в) през 988 г. 2. Великият княз на Киев, който покръства Рус. а) княз Владимир б) княз Юрий Долгоруки в) княз Ярослав Мъдри 3. Ден...

Проверителна работа за външния свят "Началото на Московското царство", 4 клас UMK А. А. Плешаков, М. Ю. Новицкая Работа по проверката„Началото на Московското царство“ Фамилия _ 1. Как беше прехвърлен тронът на великия княз? _ 2. Защо руският народ избяга в необитаемите райони - в степта, на речните острови на Дон, в планините на Волга Жигули? _ _ 3. Как се наричаха свободните ...

Светът около нас - Резюме на урока за света около нас за 1 клас "Полезни продукти със собствените си ръце"

Тема: "Полезни продукти със собствените си ръце" Цел: - да се насърчи формирането на способността на децата да провеждат когнитивни изследователски дейности. Задачи: 1. С помощта изследователска дейностразберете какви ползи носи млякото за тялото на детето. 2. Популяризирайте...

Теоретични основи за формиране на изследователски компетентности в уроците по предмета "Околен свят"Проблемът с образователната изследователска дейност има дълбоки корени. Чуждестранни педагози (J-J. Russo, I. Pestalozzi, F. Diesterweg, G. Kershensteiner, J. Dewey, S. Frenet) изразиха идеята за насърчаване на детето да учи за света чрез изследване и откритие. В Русия тази позиция ...

Планирайте

1. Арктически пустини
2. Тундра
3. Горска зона
а) тайга
б) смесени гори
в) широколистни гори
4. Степи
5. Пустиня
6. Субтропици

Арктически пустини

Арктика - Това е зона от острови, разположени близо до Северния полюс. Ето един дълъг Студена зимакратко студено лято, поради което растителността е оскъдна - мъхове и лишеи.

В Арктика слънцето не залязва няколко месеца - полярният ден продължава. В продължение на няколко месеца, ден и нощ светлина, но не топло. Температурата е само няколко градуса над 0. През зимата настъпва полярна нощ. Тъмно тъмно и много студено. Тъмнината е осветена от луната, звездите и северното сияние.

Това е много студена зона. Но това не означава, че върху него няма животни и растения.

Арктика - царството на полярната мечка. Липсата на земя не го притеснява, основното местообитание са ледените блокове на Северния ледовит океан. Полярна мечкахрани се с риба, ловува тюлени, тюлени, малки моржове.

В Арктика живеят много перконоги - тюлени, тюлени, моржове, морски слонове. Удължената рационализирана форма на тялото им помага да се движат във водата с голяма скорост.

По крайбрежните скали през лятото намират подслон и гнездят многобройни птици, които устройват "птичи пазари" на скалите - гъски, чайки, гаги, рибарки, блатни птици. Мъхове, лишеи, някои видове водорасли и дори треви и цъфтящи растения. Сред тях са синя трева, памучна трева, полярен мак, острица, върби джуджета, брези. През студеното полярно лято те успяват да цъфтят и дори да дадат плодове.

За съжаление, поради развитието на Арктика от човека, тук възникнаха сложни проблеми. екологични проблеми: замърсяване на северните морета; унищожаване на търговски видове риба; лов на полярни мечки и тюлени. Сега ловът на редки животни в Арктика е забранен. Някои птичи колонии са взети под защита. Риболовът е ограничен. Създадени са резервати, например резерватът ОСТРОВ ВРАНГЕЛ

Тундра

Климатът на тундрата е суров - зимата продължава повече от академична годинаВ училище. През цялата годинадухат свирепи ветрове и бушуват виелици през зимата. Дори през лятото земята практически не се размразява (само с 10 - 25 см), а отдолу остава вечна замръзналост.Брезите се простират близо до повърхността, криейки се от вятъра и студа в мъхове и лишеи.

Бяла яребица, снежна сова, луд сокол, Северен елен, вълци, гъски и жерави пристигат през лятото.

Основният поминък на населението на тундрата е отглеждането на северни елени. Все още се извършва добив - нефт и газ.

Екологичните проблеми са възникнали в тундрата:

нарушаване на почвата от гъсеници на трактори, превозни средства за всички терени - растенията умират.
районът е замърсен с нефт при добива му.
незаконен лов – бракониерство.
пасищата за северни елени са утъпкани, защото елените не винаги се карат на други места.

горска зона

Тайга - иглолистна гора, заема по-голямата част от зоната.

смесена гора - заедно с иглолистни дървета в него растат бреза, трепетлика, елша. Зимата в такава гора е по-мека. Широколистните дървета имат средно големи листа, които изхвърлят за зимата.

широколистна гора - замества дъб, липа, клен, ясен, бряст. Това са топлолюбиви растения, така че имат големи листа, хвърлят листата си за зимата и се размножават чрез семена.

По вина на човека възникват екологични проблеми . Ако по-рано гората се изсичаше според нуждите, сега изсичат всичко, което е възможно. Прекомерният лов е довел до пълно или почти пълно изчезване на някои животински видове.

Степи

Степите се простират в тясна непрекъсната ивица в южната част на Русия от западните граници до Алтай. По-нататък на изток степните райони имат неравномерно разпространение.Средната януарска температура на запад е -2 °С, а на изток -20 °С и по-ниска. Лятото в степта е слънчево и горещо. Средната температура през юли е 22-23 °С. На запад от зоната често се случват размразявания, така че снежната покривка там е тънка и много нестабилна. Преобладаващите почви в степите са черноземи.

естествено растителни съобществаса представени предимно от многогодишни, устойчиви на суша и замръзване билки с мощна коренова система. На първо място, това са зърнени култури: перушина, власатка, житна трева, змия, тънкокрака, синя трева. В допълнение към зърнените култури има много представители на билките: астрагал, градински чай, карамфил - и луковични многогодишни растения, като лалета.

В европейските степи основата са теснолистните треви: перушина, власатка, синя трева, власатка, тънкокрака и др.
В по-сухите южни райони, освен зърнени култури, често се срещат пелин, гръден кош и тинтява. Много лалета през пролетта. В азиатската част на страната преобладават вратигата и зърнените култури.

Копитните животни са адаптирани към дългосрочни движения в огромните степни пространства. Поради тънкостта на снежната покривка през зимата има и растителна храна. Важна роля в храненето играят луковици, грудки, коренища. За много животни растенията са и основният източник на влага. Типични представители на копитните животни в степите са турове, антилопи, тарпани. Въпреки това, повечето от тези видове стопанска дейностхората са били унищожени или прогонени на юг. В някои райони са се запазили сайгаците, които са били широко разпространени в миналото.

От гризачите най-често срещани са земната катерица, полевката, тушканчето и др. В степта живеят пор, язовец, невестулка и лисица.

От птиците за степите са характерни дропла, малка дропла, сива яребица, степен орел, мишелов, ветрушка. Сега обаче тези птици са рядкост.

Има много повече влечуги, отколкото в горската зона. Сред тях отделяме степната усойница, змията, обикновената змия, пъргавият гущер, муцуната.

Богатството на степите - плодородни почви . Това природна зонапочти напълно усвоени от човека и естествените степни пейзажи са запазени само в резервати. Поради недостатъчното количество валежии чести засушавания в степната зона са изградени напоителни системи.

Степи - зона на развито животновъдство. Тук се отглеждат говеда, коне, птици. Развити са различни отрасли на промишлеността: металургия, машиностроене, хранително-вкусова, химическа, текстилна.

Пустинен

В Русия пустинята заема малка площ - по бреговете на Червено море. Огромни пустини са разпространени в други държави: Казахстан, Туркменистан, Узбекистан. Пустинята е много гореща.Типичните почви за полупустинната и пустинната зона са кестенови.

Повечето животни в пустинята не са големи, защото няма къде да се скрият от хищници. Най-често срещаните влечуги са гущери, змии, костенурки.

Птици - дропла, дропла, чучулиги.

От най-големите бозайници отбелязваме камилата, сайгата; има корсак, вълк.
камила Той има много адаптации да живее в пустинята. Дългите гъсти мигли предпазват очите от пясък. Двата пръста на всеки крак са свързани с мазолеста подложка. Благодарение на нея той не пада в пясъка.

Традиционен поминък на населението е скотовъдството: развъждат овце, камили, говеда. В резултат на прекомерната паша площта на нефиксираните пясъци, носени от вятъра, се увеличава. Една от мерките за борба с настъпването на пустинята е фитомелиорацията - набор от мерки за отглеждане и поддържане на естествената растителност.

Хората построиха канали за напояване на земята. Това е добре. Но неумереното напояване доведе до факта, че в почвата имаше много сол. Проблем е и бракониерството.

Виновникът за създадените проблеми е човек. Сега хората са изправени пред трудна задача - да поправят грешките си.

Субтропици

Тази зона, която заема черноморското крайбрежие на Кавказ, се характеризира с най-малката дължина и площ в Русия.Разпространени са плодородните червеноземни и жълтоземни почви.

субтропична растителност богати и разнообразни. Зеленчуков свят Представено е от вечнозелени твърдолистни дървета и храсти, сред които ще назовем чемшир, лавровишня, лаврова череша. Широко разпространени гори от дъб, бук, габър, клен. Гъсталаци дървета преплитат лиана, бръшлян, диво грозде. Има бамбук, палми, кипарис, евкалипт.

От представителите на животинския свят отбелязваме дива коза, елен, дива свиня, мечка, борова и каменна куница, кавказки тетрев.

Изобилието от топлина и влага позволява тук да се отглеждат такива субтропични култури като чай, мандарини и лимони. Значителни площи са заети от лозя и тютюневи насаждения.

Благоприятен климатични условия, близостта на морето и планината правят този район основна зона за отдих на страната ни. Тук са разположени множество къмпинги, почивни станции, санаториуми.

Преглеждания: 57 467

Може да се интересувате

По мое мнение, понятието "около света" е доста многостраннои всеки го представя по различен начин. Що се отнася до мен, смятам света, който ни заобикаля, за интересен и изненадващ и съм щастлив, че живея в него.

Светът, който ни заобикаля

Какво представлява околната среда? За един човек ще стане пространство, която непосредствено го заобикаля, а за другата - Вселена. Ако се изрази обикновен език, това е всичко около нас:

  • всичко, което е създадено от човечеството;
  • Жива природа;
  • нежива природа.

Светът обаче е не само невероятен, той е по-невероятно, отколкото можем да си представим. Има огромен брой животни, явления и растения, за чието съществуване повечето хора дори не подозират.

Удивително в света

Живее в Мадагаскар невероятен примат - rukonopozhka. Заради малко странния й външен вид местните са много предпазливи към нея. Вярванията им свързват това животно с зли духове и зли духове. Има знак, че ако срещнете това животно, смъртта неизбежно ще настъпи в рамките на една година.


Едно от най-мистериозните явления пълзящи камънинамерени на дъното на пресъхнало езеро в Съединените щати. Преместването на камъни без външна помощ е извън съмнение, но никой не видя как се случва това - те се местят веднъж на няколко години. Учените предполагат, че това е възможно поради промени температурен режим.


кокосов ракТой с право се счита за най-големия представител на ракообразните - дължината му често достига 35 сантиметра. Той живее на сушата, в дупки, където си подрежда меко „легло“ от листа от кокосова палма.


Повечето невероятно дървона планетата - баобаб. Уникалната способност на това дърво е оцеляването: ако премахнете кората, тогава ще израсне нова за възможно най-кратко време. Дебелината на багажника често достига 10 метраа дървото абсорбира влагата като гъба. Смята се, че дървото може да живее хиляди години, но всъщност е невъзможно да се потвърди - без годишни пръстени.


мравка панданяма абсолютно нищо общо с петнистата мечка, освен външен вид. Всъщност, дори не е мравка, и немската оса, понякога наричана „кадифена мравка“ поради многото косми, които покриват тялото ѝ. Като всяка друга оса, тази "мравка" може и да ужилии дискомфортът ще продължи няколко часа.

Целта на урока:

  • да запознае учениците с разнообразието на природата и нейната класификация;
  • разглеждат взаимоотношенията в природата и значението на природата за човека;
  • развиват уважение към природата.

Оборудване:

  • схеми - опори, карти;
  • учебник, работна тетрадка, (обекти от живата и неживата природа).

По време на часовете

I. Организационен момент.

Представяне на темата и целите на урока. Учителят чете стихотворение.

Има просто храм
Има храм на науката.
И има и храм на природата -
с гори, дърпане на ръце
Срещу слънцето и ветровете.
Той е свят във всеки Часове от деня,
Отворете за нас в топлина и прохлада,
Ела тук, бъди чувствително сърце,
Не осквернявайте нейните светини.

Учител. Момчета, какво основната идеятези редове? За какво мислите, че ще бъде урокът днес? ( За природата.)

Учител.Точно така, темата на нашия урок е „Природа“. Днес ще се запознаем с разнообразието на природата и нейната класификация. Помислете за връзката в природата и нейното значение в човешкия живот.

II. Работа по темата „Разнообразието на природата и нейната класификация“.

Учител. Какво е природата? ( Всичко, което ни заобикаля, не е направено от човешка ръка.)

На екрана се показват снимки: кола, река, дъжд, слънце, лисица, роза, бреза, къща, книга, телевизор.

Учител.Помислете какво от това, което виждате, може да се припише на природата и какво е създадено от човешки ръце? ( Предметите, създадени от човека, се премахват.)

- Прочетете името на останалите обекти на природата ( дъжд, цветя, лисица и др.).

На какви две групи могат да бъдат разделени? ( Върху обекти на живата и неживата природа.)

- Попълнете картите, като напишете имената на тези предмети в желаната група, измислете и запишете още три примера.

Жива природа Нежива природа

Учител. Момчета, как живите същества се различават от обектите на неживата природа? ( Живите същества или организми живеят, дишат, ядат, растат, развиват се, раждат потомство, умират.)

Учител. Има специална наука, която изучава дивата природаи се нарича биология. Тази дума идва от две гръцки думи "биос" - живот "лотос" - наука.

В природата биолозите са разделили всички живи същества на магически царства.

Таблицата е маркирана.

Кралства.

растения Животни гъби ?

Измислете и назовете предметите на тези кралства. ( Детски отговори.)

Но това не е всичко. Какво кралство мислите, че все още може да съществува? ( Чуват се отговорите на децата.)

Учител.Малки организми съществуват навсякъде и навсякъде. Огромно количество от тях може да бъде в храната, във въздуха, върху предмети. Това са бактерии. Виждат се само с микроскоп, увеличително устройство, с което ще работите в 5. клас.

III. Консолидация.

За да консолидират материала, момчетата изпълняват задачата в работната тетрадка № 1, 2, страница 4.

IV. Физкултминутка: „Живо и неживо“.

Учителят нарича думата, ако тя обозначава обект от дивата природа, тогава децата скачат на място, ако се нарича обект от неживата природа, тогава децата изпълняват клякания и т.н.

V. Разговор „Значението на природата за хората”.

Учител. Към живата или неживата природа принадлежи човекът? ( Човекът принадлежи към живата природа.)

- Замисляли ли сте се над факта, че човек, като бере красиви цветя, изсича гори, унищожава животни, прави родината си по-бедна? В крайна сметка горите, поляните и техните обитатели са красотата на нашата земя. Защо, влизайки в гората. виждаме табели „Пазете гората!“ ( Детски отговори.).

- Почиващите са различни: има добри, а има и такива, които режат млади дървета за огън, чупят храсти, оставят счупени бутилки, а най-лошото е да палят огън. Помня! Най-големият враг на гората е огънят! И колкото повече вредим на природата, толкова по-зле става за нас, живеещите на нашата планета. Защо? ( Чуват се отговорите на децата.) Направете заключение. Природата е източник на какво? ( Показва се диаграмата.)

  1. Природата е източник на въздух, храна, вода.
  2. Представете си, стигнахме до гората и се възхищаваме на нейната флора и фауна. какви чувства имаш ( Харесваме го.) Значи това е източникът красота.
  3. Почивка, красота, Свеж въздух, чиста водаЗдравословната храна е ключът към доброто здраве.
  4. Пристигайки в гората, видяхте счупен клон на дърво. Как си? ( Ще вържа конеца.) След почивка в гората имате празни кутии от сок, кутии, опаковки. Какво ще направиш? ( Ще го взема със себе си, за да го изхвърля в кофите за боклук.) Доброто отзивчиво отношение към природата е източникът на какво? ( Доброта.)
  5. Изучавайки природата, ние знаем как мравките изграждат своите мравуняци, защо вали сняг и грее слънце, защо планините се срутват. И този източник на природата се нарича знания.
  6. Не само красота, доброта, знание ни заобикалят, но това, което създаваме, е извор материали за стопанска дейност.

VI. Обобщение на урока.

Светът на дивата природа е красив и хората са част от него. Трябва да се грижим за този велик свят заедно! Без него нямаше да има нито поезия, нито изкуство, нито живот. Един човек оставя следа в гората, сто души оставят пътека, а хиляда оставят пустиня.

Природата е удивително разнообразна. Дели се на жива и нежива. Живата природа е разделена на царства: растения, животни, гъби, бактерии. Всичко в природата е взаимосвързано. Хората не биха могли да живеят без природата около тях.